Pop & Rock Vokal Öğrenci Konserleri

Hayal Sahnesi “London College of Music”in yetkili “Populer Vocal” eğitimi ve sınav merkezidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız

Pop & Rock Vokal Eğitimi

Pop ve Rock vokal tekniklerinde klasik şan tekniğinde olduğu gibi yine diyafram nefesi kullanılır ancak bazı parçalara yorum katarken göğüs nefesi ile diyafram nefesi arasında kısa geçişler yapılır.

Şan tekniğinde nefes alındıktan sonra direk verilir, pop ve özellikle Rock tekniğinde ise nefes alındıktan sonra önce karında sıkıştırılır sonra verilir. Bu, daha basınçlı ve patlamalı (sesin overdrive edilmesi  ya da force)  vokalleri sese zarar vermeden çıkarmamızı sağlar.

Genel düşüncenin tam aksine pop ve rock vokalde gırtlak kullanılmaz. Sadece sesi oluşturma yerleri farklıdır. Klasik şan tekniğinde ses  yukarı alınarak, burun rezonansları kullanılarak ve alt çene eklem yerlerinden olabildiğince çok açılarak oluşturulur. Pop vokalde ses yine yukardadır ancak sesin oluşum yeri küçük dil ile yirmilik dişler arasındadır ses buradan damağa gönderilir ve üst dişlerden dışarı çıkar. Alt çene serbest bırakılır ve ağız yanlara doğru (gülümser gibi) açılır. Rock vokalde ise ses direk damakta oluşturulur. Geniz yarı kapalı haldedir ve ağız pozisyonu sanki bir mısır koçanını ısırır pozisyondadır. Üst dudak iyice yukarı kaldırılır ve alt çene kasılmayacak şekilde hafifçe öne alınır.

Dersin işlenişi

  1. Diyafram nefesinin tanımı ve nasıl kullanıldığının öğretimi
  2. Nefes egzersizleri ile diyaframı geliştirme ve vücudu serbest bırakma çalışmaları.
  3. Ağız pozisyonu ve doğru ses çıkarma öğretimi
  4. Nefes ve ses egzersizlerinin bir arada çalışılarak tekniğin kalıcı hale getirilmesi.
  5. Güncel ve klasikleşmiş pop ve rock parçalarının (kolaydan zora doğru) ödev verilip, bu parçalar eşliğinde tekniğin geliştirilmesi ve repertuar oluşturma.
  6. Hikaye anlatım tekniği : Parçalarda sözlerin vurgulanması
  7. Mikrofon kullanımı öğretimi
  8. Sahne duruşu, el, kol, yüz mimikleri göz kontağı ve noktasal sahne gezinmesi öğretimi

Bunların dışında ses sağlığı, sesin korunması ve bakımı derslerde dip notlar şeklinde verilir.