Müzikle ilgilenen herkesin yakından tanıdığı, tuşlarına basıldığında bir düzenekle harekete geçen çekiçlerin tellere vurmasıyla çalışan, tuşlu ve telli bir çalgıdır.Çıkan sesin gürlüğü, tuşların basışına göre değişir. Kuvvetli basıldığında kuvvetli, hafif basıldığında ise hafif ses elde edilir. Çalgının bu özelliği, kendinden önceki iki önemli klavyeli çalgı olan klavsen ve org’ta yoktur. Çalgının adı, bu özelliği vurgulamak için kullanılan ve “hafif ve kuvvetli” anlamına gelen İtalyanca “Pianoforte” sözcüğünden gelmektedir.

Piyano, günümüzde en popüler çalgılardan olup, dünyada birçok müzik türünde kullanılmaktadır.

İlk piyanonun yaklaşık olarak 1709 yılında Floransa’da Bartolomeo Cristofori tarafından yapıldığı sanılır.

Piyanonun pek çok çeşidi vardır. Konsol, kuyruklu, dijital, masa, otomatik, sessiz gibi… En çok kullanılanları, duvar tipi ve kuyruklu olanlarıdır.

PİYANO ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Piyano da bir eşyadır. Değişik marka ve modeller, değişik fiyatlardan satılmaktadır. Ama piyano aynı zamanda bir müzik üretim aracıdır. Onun için piyano alırken çok dikkatli olmalıyız.

SADECE ŞEKLİNE VE RENGİNE YA DA SATICININ SÖZLERİNE ALDANMAMALIYIZ

Bu konuda ilk önerimiz, bütçenizden ayırdığınız para miktarına en uygun piyanoyu bulabilmenizdir. Başka bir deyişle, elinizdeki para ile alabileceğiniz piyanonun en iyisini alabilmenizdir. Ama unutmayalım ki, aynı markanın aynı modelleri arasında bile kalite farkı olabilir. Onun için piyanonuzu ya güvendiğiniz bir firmadan almalısınız ya da piyanodan anlayan birisinin piyanonun tuşlarına dokunduktan sonraki önerisi üzerine almalısınız.

PİYANONUN EVDEKİ ya da İŞYERİNDEKİ YERİ

   • Piyano, metal, ahşap, keçe ve plastik aksamlardan oluşmaktadır. Onun için şunlara özen göstermelisiniz:
   • Direkt güneş ışını altında kalmamalıdır.
   • Pencere ve ısıtıcılara (radyatör, soba gibi) çok yakın olmamalıdır.
   • Oda, çok kuru veya çok rutubetli olmamalıdır.
   • Piyano, kapı-pencere gibi cerayan hattında olmamalıdır.
   • Fare, güve, piyano içindeki keçe aksamın en büyük düşmanıdır. Piyanoya kesinlikle fare ve güve girmemelidir. Güve için piyanonun içine naftalin koymakta yarar vardır.

REGLAJ, AKORD, BAKIM, ONARIM

Piyanonun ömürünün uzaması ve verimli olması için periyodik bakım esastır.

Piyanonun ilk regülajı, mutlaka yetkili birisine yaptırılmalı ve gerekirse yetki belgesinin ibraz edilmesi istenmelidir.

Türkiye iklim şartlarında, sonbahar ve ilkbaharda olmak üzere yılda iki kere ( en azından bir kere) yapılacak olan bakım ve akord piyanonun ömrünü uzatır, verimini arttırır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir