LONDON COLLEGE OF MUSİC SINAVLARI

Bu sisteme göre her yıl belirlenen tarihlerde İngiltere’den gelecek olan London College of Music (LCM) yetkililerinin yapacağı sınavlara katılacak öğrenciler, belirlenen sekiz seviye sınavını tamamladıklarında tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanmaktadırlar. Ayrıca sekizinci seviyeyi tamamladıktan sonra öğrenci isterse LCM’in Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans programlarının sınavlarına girerek bu diplomaları da alabilmektedir.

Hayal Sahnesi olarak en önemli hedefimiz Türkiye’de verilen müzik eğitiminin uluslararası kabul görmüş metot ve sistemlerle gelişmesini sağlayarak düzenli, istikrarlı ve kaliteli bir sonuca ulaşabilmektir. Hayal Sahnesi Sanat Kursları her yıl giderek artan öğrenci sayısıyla birlikte başarı oranını hiç düşürmemeyi başararak %100’e yakın başarı sağlamaktadır.

Dileyen kurumlar yapılacak kurumsal bir anlaşma ile öğrencilerinin bu sınava katılmasını sağlayabilirler.

Öğrencileri’nin sınavlara katılmasını isteyen kurumlar  veya bireysel olarak öğrencilerini LCM sınavlarına hazırlamak isteyen eğitmenler  Hayal Sahnesi Sanat Kursu ile 0312 418 12 13 – 14 numaralı telefonlar veya internet üzerinden mail yolu ile  info@hayalsahnesi.com.tr adresinden iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirler.

LCM Sertifika ve Diploma Programının Özellikleri

LCM Sertifika ve Diploma Programı İngiltere Eğitim ve İstihdam Bakanlığı (DFEE) uluslararası kurullar tarafından gerekli görülen standartlara uygun “Qualifications and Curriculum Authority ” (nitelikler ve müfredatlar kurumu) tarafından ve “The National Qualifications Framework“ (ulusal yeterlilikler çerçevesi) standartları doğrultusunda, ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. LCM, uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon kurumu Ofqual tarafından akredite edilmiştir. Lise, Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans diplomaları uluslararası denklik yönetmeliklerine göre kabul görmektedir. Sınav komisyonu üyeleri her yıl dünyanın 250 merkezinde bu sınavları yaparlar. LCM eğitim metotları özel olarak hazırlanmış müfredatlara dayanır. Eğitimler ve sınavlar, enstrümanlara göre ayrı ayrı hazırlanmış kitaplarla yapılır.

LCM Sertifika Programı sekiz seviyeli bir sınav sistemidir. Öğrenci seviyesine göre ve öğretmenlerinin yönlendirmesiyle istenilen seviyeden eğitim alıp sınava girebilir. Sekizinci seviyeyi bitiren öğrenci tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanır. Seviye sınavlarında her yıl düzenli ilerleme şartı aranmamaktadır. Öğrenci gelişim durumuna göre istediği seviyeye atlama hakkına sahiptir.

Sınavların Özellikleri

Sınavlar yılda bir kez İngiltere’den gelen sınav komisyonu tarafından Hayal Sahnesi Sanat Kursu şubelerinde yapılır. Diğer sınav sistemlerinden temel farkı, bir üniversite bünyesinde yürütülen tek program olmasıdır. LCM, İngiltere’nin prestijli ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden West London Üniversitesi’ne bağlıdır.

Kimler Katılabilir?

LCM sınavları için öğrencilerde her hangi bir ön koşul aranmamaktadır. İsteyen herkes LCM sınavlarına başvurabilir ve katılabilir.

Başvurular 

Yılda bir kere düzenlenen sınavların başvuruları Eylül ayından itibaren yapılabilmektedir. Öğrenci, her yıl LCM tarafından belirlenen ücretlere göre sınava gireceği seviyenin kitap ve sınav bedellerini belirlenen banka hesabına yatırmak zorundadır. Öğrencilerden kitap ücreti ve sınav harcı dışında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Sınav İçeriği 

  • Öğrenci, branşına ve seviyesine göre belirlenmiş repertuvarlardan kendi seçtiği eserlerin yanı sıra zorunlu parçaları seslendirir.
  • Piyano eşlik ihtiyacı veya zorunluluğu olan enstrüman sınavlarında eşlikçiyi bulmak ve birlikte prova saatlerini belirlemek öğrencinin sorumluluğundadır.
  • Preparatory, Step 1 ve Step 2 seviyelerinde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra müzikal bilgi sorularından sorumlu olacaktır.
  • Grade 1 ve daha üstü seviyelerde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra girdiği seviyenin zorluk derecesine göre teknik çalışmalar, müzikal bilgi, müzikal işitme ve deşifre (ilk bakışta çalma) sınavına tabi tutulur.
  • Puanlama yüzdesi aşağıdaki gibidir:
   Teknik Çalışma: %15 / Performans: %60 / Müzikal Bilgi: %7 / Deşifre: %10 / Müzikal İşitme: %8
  • Seviyelere göre ortalama uygulama sınav süreleri şöyledir;
   Preparatory, Step 1, Step 2 – 10 dk.
   Grade 1, Grade 2, Grade 3 – 15 dk.
   Grade 4, Grade 5 – 20 dk.
   Grade 6, Grade 7 – 25 dk.
   Grade 8 – 30 dk.
   Diploma Sınavları; ALCM, LLCM, FLCM ortalama 60 dakikadır.

Genel Bilgiler

  • Tüm kayıt işlemlerinin, kurumsal ve bireysel müracaatların bitiminden sonra sınavların yapılacağı takvim, Hayal Sahnesi Sanat Kursu internet sitesinde ve şubelerinde ilan edilir.
  • Sınava katılan kurumlar Hayal Sahnesi Sanat Kursu’nun belirlediği sınav tarih ve zaman bilgilerini kendi internet sitesinde ilan eder.
  • Sınav gününde, belirlenen sınav merkezinde zamanında bulunmayan adaylar sınava katılma haklarını kaybetmiş sayılırlar. Adayların sınav harcı iade edilmez.
  • Uygulama sınavları sabah 09.00 akşam 17.30 saatleri arasında yapılır. Adaylar sınav saatlerine uymak zorundadır, bu konuda mazeret kabul edilmez.
  • Sınava hazırlanan öğrenci veya öğretmenlerin fotokopi doküman kullanmaları kesinlikle yasaktır. Fotokopi ile sınava gelen adaylar sınava alınmaz.
  • LCM sınavlarında İngiltere’den gelen komisyonun dışında sınav salonunda sadece çevirmen bulunabilir.
  • Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir.
   0 – 64 puan Başarısız
   65-74 puan Geçer
   75- 84 puan İyi
   85- 100 puan Çok iyi
   ALCM, LLCM, FLCM için geçer not en az 75’dir.
  • Sınav sonuçları, sınavların son gününü takiben 2 ay içerisinde Hayal Sahnesi Sanat Kursu’nun internet sitesinden ilan edilir.

Sık Sorulan Sorular

Sınavlara katılmak için yaş sınırlaması var mı?

Hayır, sınavlara katılmak için bir yaş sınırlaması yoktur.

Kitap ve sınav ücretlerinde indirim yapıyor musunuz?
Sınav ücretleri İngiltere’deki merkezden belirlendiği için herhangi bir indirim söz konusu değildir.

Sınava geç kalırsam ne yapmalıyım?
Sınava geç kalındığı zaman hakkınızı kaybedersiniz bu nedenle ilan edilen sınav saatinizden 1 saat önce sınav merkezinde olmanızı tavsiye ederiz.

İstediğim seviyeden sınava girebilir miyim?
Evet. Öğretmenlerinizin yardımıyla belirleyeceğiniz herhangi bir seviyeden sınava girebilirsiniz.

LCM sınavlarına girmek için Hayal Sahnesi öğrencisi olmam gerekiyor mu?
Hayır. Sınavlara dışarıdan öğrenciler de başvurabilir ve katılabilir.

Her yıl düzenli olarak sınava girmem gerekiyor mu bir ya da iki yıl ara verebilir miyim?
Hayır. Böyle bir zorunluluğunuz yok. Sınavlara istediğiniz kadar ara verebilirsiniz.

Doğrudan sekizinci seviye sınavına girerek diploma alabilir miyim?
Evet, doğrudan sekizinci seviye sınava girebilir ve başarılı olmanız durumunda diploma alabilirsiniz.

Öğrencilerinizin sınava girme zorunluluğu var mı?
LCM müfredatı bütün dünyada uygulanan kabul görmüş bir müfredat olduğu için biz öğrencilerimize uygun olması durumunda tavsiye ediyoruz fakat öğrencilerimizi zorunlu tutmuyoruz.

Kitap ya da sınav ücretini zamanında yatıramazsam hakkımı kaybeder miyim?
Sınav listelerinin ve programının belirlenmesi için ücretlerin belirlenen tarihten önce yatırılması gerekmektedir. Aksi taktirde öğrenci sınava girme hakkını kaybeder.

Yabancı dilim sınav komisyonuyla konuşabilecek düzeyde değil, sorun yaşar mıyım?
Sınav salonunda komisyonla birlikte Hayal Sahnesi’nin görevlendirdiği bir çevirmen bulunacağı için böyle bir sorun yaşanmayacaktır.

Seslendireceğim eserler zorunlu mu? Başka bir eser çalabilir miyim?
Seslendirilecek eserler her seviyenin kitabında ayrı ayrı belirlenmiştir. Bazı eserler zorunlu iken bazılarını bir kaç eser arasından öğretmeninizle birlikte seçebilirsiniz. Fakat kitapların dışında başka bir eser seslendirmeniz mümkün değildir.

Enstrümanımı getirmem gerekiyor mu?
Piyano dışında sınava girecek öğrenciler enstrümanlarını getirmek zorundadır.

Aldığım sertifika/diploma Türkiye’de geçerli sayılır mı?
LCM uluslararası akreditasyona sahiptir. Yani aldığınız sertifika/diploma bütün dünyada geçerlidir.

SINAV SEVİYELERİ ( GRADE )

Pre Preparatory (Başlangıç seviyesi)
Step 1
Step 2
Grade (Dereceler): 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. seviyelerden oluşmaktadır.

SINAV SEVİYELERİ ( DİPLOMA* )

DipLCM – Önlisans (1)
ALCM – Associate / Önlisans (2)
LLCM – Licentiate / Lisans
FLCM – Fellowship / Yüksek Lisans

* Diploma seviyelerinde Performans, Bestecilik ve Öğretmenlik seçenekleri vardır.

Eğitim ve Sınav Bölümleri

Tuşlu Çalgılar
Piyano, Klavye, Org

Tahta Üflemeliler
Flüt, Obua, Klarnet, Fagot, Klasik Saksafon, Blok Flüt

Bakır Üflemeliler
Korno, Trompet, Trombon, Bariton, Efonium, Tuba

Yaylı Çalgılar ve Arp
Keman, Viyola, Çello(Viyolonsel), Kontrbas, Arp

Vurmalı Çalgılar
Davul(Bateri), Trampet, Timpani,  Vurmalı Çalgılar, Perküsyon

Şan
Şan, Popüler Vokal

Gitar
Klasik Gitar, Akustik Gitar, Elektro Gitar, Bas Gitar, Rock Gitar

Caz
Piyano, Tahta Üflemeli Çalgılar, Bakır Üflemeli Çalgılar

Erken Müzik

Orkestra

Orkestra Şefliği

Müzik Teorisi

Popüler Müzik Teorisi

Bestecilik

Erken Çocukluk Dönemi Müzik Öğretmenliği

Profesyonel Performans Yeterliliği