Çocukların zekâsını geliştirmek için neler yapılmalı? Zekâ kalıtsal mıdır?

Zekâ tam olarak anlamadığımız karmaşık bir fonksiyon. Hem kalıtsal hem de çevresel faktörlerin çok önemi var. Bildiğimiz; beyin hücreleri arasındaki iletişimin zekânın belirlenmesi konusunda önemli olduğu. Nöron dediğimiz bu beyin hücreleri arasındaki iletişimin sağladığı noktaların sayısı gökyüzündeki yıldızların sayısından daha fazla. Bu noktalar hepimizde daha farklı şekilde oluştuğu için hepimizin kişiliği ve zekâsı farklı. Bu noktalar, çocukluk döneminde gelişiyor. Gelişmesindeki en önemli unsurlardan biri; beynin ne kadar kullanıldığıyla ilgili. O yüzden çocuklarla bebeklik döneminden itibaren konuşmak, onlara klasik müzik dinletmek ve beynin değişik bölgelerini harekete geçirmek çok önemli. Bu uyarılar sayesinde beyin hücrelerinin birbirleriyle yaptıkları temaslar daha kaliteli hale gelip, zekâyı artırıyor.

İnsan beyni en çok hangi yaşlarda gelişiyor, hangi yaşlarda yaşlanmaya başlıyor?

Beyin, beş yaşına kadar hızla gelişimini devam ettiriyor. Doğuştan bir zarar görürse, sıfır – bir yaş arası çok daha kolay iyileşiyor. Ancak beş yaşından sonra ortaya çıkan beyin hasarları daha zor düzeliyor. Beş yaşından önce en önemli özellik; eğer bir beyin bölgesi hasar görürse, o bölgenin özelliklerini beynin başka bir bölgesi üstlenebiliyor. Gerek çocuklukta gerek erişkinlik döneminde rehabilitasyon, bu fonksiyonun başka bölgeye aktarılmasını ya da zarar görmeyen hücrelerin fonksiyonları üstlenmesini sağlayabiliyor.

Fiziksel yaşlanmayla beynin yaşlanması birbiriyle doğru orantılı mı?

Birbirine bağımlı. Fakat beyin yaşlanmasını hızlandıran çeşitli faktörler de var. Örneğin kullanılmayan beyin bölgelerinin aktiviteleri azalıyor. Nasıl kaslarınızı güçlü tutmak için egzersiz yapıyorsanız, beyninizi güçlü tutmak için de egzersiz yapmanız gerekli.

Beyne nasıl egzersiz yaptırılır?

Değişik bölgelerin değişik egzersizleri vardır. Örneğin; bulmaca çözmek kelimelerle ilgiliyse sol bölgeyi, daha görsel bir bulmaca ise beynin görme sinirlerinin bulunduğu arka tarafı çalıştırır. Müzik dinlemek beynin her iki tarafını güçlendirir. Klasik müzik bence bir bakıma ilaç gibidir; insan beynine hitap eder.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir