Keman Öğrencilerimizin Konser Görüntüleri

Keman Kursu: Hayal Sahnesi  “London  College  of  Music”  sertifika – diploma programı’nın yetkili keman eğitimi ve sınav merkezidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi lütfen  tıklayınız

Keman Kursu:

Her yaştan ve seviyeden öğrencilerle bireysel olarak yapılan keman derslerimizin ilk amacı öğrencinin müzik sevgisini uyandırmak, hayal dünyasında müzik imgesini geliştirmek, ritim duygusunu vermektir. Müziği seven  insanı sever, toplumu sever, yaşamı sever, eşsiz bir ruh gücü ve zenginliği kazanır. Enstrüman  eğitimi, öğrencinin kişisel gelişiminde  çok yönlü ve olumlu etkiler yaratır.
Solfej, armoni ve diğer teorik bilgiler tamamlayıcı olarak keman kurslarımızın içeriğinde yer almaktadır. Kursumuzu başarı ile tamamlayan öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi verilir.

Kurumumuzda çocukların yanı sıra  yetişkinler de keman kurslarımıza katılabilirler. Halen keman kursu alan bir çok yetişkin öğrencimiz bulunmaktadır.

Ücretsiz Deneme Dersi:

Hayal Sahnesi Sanat Kursu’nda  yapabileceğiniz  deneme dersi ile  eğitim alacağınız öğretmen ile tanışıp kurs ortamı hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ücretsiz deneme dersi yapabilmek için lütfen kurs almak istediğiniz şubemizden telefonla randevu alınız.

Keman kursu alabilmek için öğrencinin yeterli müzik kulağının olması gerekmektedir. Öğrencinin müzikal anlamda yetenekli olup olmadığını anlayabilmek için uygun olduğunuzda herhangi bir şubemizi ziyaret ederseniz  kulak ve yetenek seviyesinin belirlenmesinin ardından ders günü ve saatiyle ilgili  programlamayı birlikte yapabiliriz.Bu işlem için randevu almanız gerekmemektedir.

Keman öğrencilerimizin de katıldığı konserlerimizden görüntülere  bu linkten  ulaşabilirsiniz.

 

Keman Kursu’nun İçeriği:

  • Kemanın ve aksesuarlarının tanıtılması
  • Keman ve yay (arşe) tutuş teknikleri
  • Gamlar, arpejler, egzersizler
  • Solfej armoni ve teorik bilgiler
  • Müzikal terimlerin öğrenilmesi
  • Seviyeye göre çeşitli etütler, parçalar
  • Seviyeye göre piyano eşlikli parçalar
  • Kemanın tarihçesi, müzik dönemleri, keman repertuvarı

Keman hakkında:

Muhtemelen en tanınmış orkestra çalgısı olan keman, bir yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman ailesinin en geniş aralıklı sesine sahip olan üyesi olan kemanın yanında bu ailenin diğer üyeleri, viola, Viyolonsel ve kontrabastır. Keman bir kaç ana parçadan oluşur. Ön kısım, omurga, boyun, perdeler, akort anahtarları, gövde, köprü, kuyruk ve F- delikleri.

 

Üst, göbek veya ses tahtası olarak da anılan ön kısım genelde iyi kurutulmuş ladin, arka tarafı ise ak ağaçtan yapılır. Keman imal edilirken, ön, arka kısımlar ve omurga, boş bir kutu oluşturacak şekilde birleştirilir. Kuyruğa bağlanan dört tel köprünün üzerinden geçip, perdelerden uzanıp, akort anahtarlarına bağlanır. Anahtarlar vasıtasıyla akort edilir ve elin perdelere basılması ile değişik sesler ve tonlar elde edilebilir. Müzisyen, tellerin üzerinde yayı doğru açıyla sürtünce ses elde edilir. Bu yay yaklaşık  75 santim uzunluğundadır.

Kemanın en önemli özellikleri, sahip olduğu ses aralığı ile  hem lirik hem de hızlı ve parlak kullanıma elverişli olmasıdır. Kemancılar aşağıdaki teknikleri kullanarak özel sesler de elde ederler: pizzicato (telleri çekerek), tremelo (yayı hızlı hızlı telin üzerinde hareket ettirmek), sul ponticello (yayı köprüye çok yakın sürterek ince bir ses elde etme), collegno (yayın teli yerine ahşap kısmını kullanarak)

Keman’ın Tarihçesi:

Kemanın ilk olarak 1500 lerde İtalya da ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Lira da Braccio ve “fiddle” adlı iki enstrümandan türemiş olduğu sanılmaktadır. Keman yapım sanatı 17. ve 18. yy larda, Antonio Stradivari, Guiseppe Guarneri ve Jacob Stainer gibi ustalarla başlamıştır. O zamanki kemanların bugüne göre, boyunları daha kısa, perde bölgesi daha kısa ve köprüleri daha düzdü. Keman klasik eserlerde ilk kullanılmaya başlandığı zaman, alt sosyal seviyede bir alet olarak görünmüştür. Ancak, Claudio Monteverdi’nin Orfeo’su gibi eserler ve “24 violons du roi” gibi topluluklarla bu statüsü de yükselmeye başlamıştır. Bu tırmanma barok dönemde de, Antonio Vivaldi, J.S.Bach ve Georg Philip Telemann gibi bestecilerle devam etmiştir. Solo konçerto, sonat ve süit gibi müzik çeşitlerinde, keman en önde giden enstrüman olmuştur. Keman kursu ancak keman virtüözleri ilk olarak 19.yy da ortaya çıkmıştır. Giovanni Viotti, Isaac Stern, Mischa Elman ve Nathan Milstein, David Oistrach, Pinhas Zuckerman, Jacha Heifeltz bu konuda ün yapmış isimlerden bazılarıdır.

İlgili Makaleler:

Sanat Eğitiminin Gerekliliği

Müzik-Ailenin Önemi

Genel Gelişim Sürecinde Müziksel Gelişim

Okul Öncesi Dönemde Müzik Eğitimi

Müzik, Çocuk Gelişimi ve Öğrenme

Kemanın Tarihçesi

Keman kursu Ankara