KEMAL AKDOĞAN (TENOR )

1982 yılında Hatay’da doğdu.1993 yılında klasik gitar eğitimine İskender ÖZÇELEBİ ile başladı.1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu Klasik Gitar Bölümü’nü tam bursla kazandı ve burada Kağan KORAD’ın öğrencisi oldu ve üç sene eğitim aldı. Bu yıllarda klasik gitar sanatçısı Soner ÇİFTÇİOĞLU ile yaptığı çalışmalarla müzikal düşünce temellerini attı.

2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nü kazandı.Önce Doç.Şebnem ÜNAL ile,daha sonra Yard.Doç.Çiçek KURRA KANTER ile çalışmalarını sürdürdü.

2002 yılında Cemal Reşid Rey Senfoni Orkestrası Korosunda görev almaya başladı.
Selman ADA ‘nın “AŞK-I MEMNU” ,Orhan ŞALLILEL ‘in “KUVVAİ MİLLİYE” ,W.A.MOZART ‘ın “SARAYDAN KIZ KAÇIRMA” operalarında.Cemal Reşid REY ‘in “DELİ DOLU” operetinde ve Ahmet Adnan SAYGUN ‘un “YUNUS EMRE ORATORYOSU”,“ESKİ ÜSLUPTA KANTAT” gibi eserlerde ve daha bir çok eserin seslendirildiği konserlerde korist ve solist sanatçı olarak görev aldı.

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Konserinde,Ramiz Melik ASLANOV yönetimindeki konservatuvar senfoni orkestrasıyla ITRİ ‘nin “TUTİ MUCİZE-İ GUYEM” eserini seslendirdi.

Aynı sene İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü Madrigal Korosuyla Atatürk Kültür Merkezinde solist sanatçı olarak temsiller yaptı. Edirne Uluslararası Şan Yarışmasında “Mansiyon” ödülü aldı.
2006 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrasıyla Caddebostan Kültür Merkezin’de 10 kasım Atatürk’ü anma töreninde G.PUCCİNİ ‘nin TOSCA operasından “E LUCEVAN LE STELLE” adlı aryayı seslendirdi. Aynı sene İSTANBUL Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü prodüksyonu olan BİZET ‘in “carmen” adlı oyununda altı temsil solist sanatçı olarak görev aldı 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrasıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde P.İ ÇAYKOVSKİ ‘nin EUGENE ONEGİN operasından “LENSKİ’NİN ARYASI” nı seslendirdi 2007 İstanbul Üniversitesi akademik yılı açılış konserinde konservatuvarsenfoni orkestrasıyla Tofik GULİEV ‘in “YALGIZAM” adlı eserini seslendirdi.

2008 yılında librettosunu Aytaç YALMAN ‘ın yazdığı ve besteci Mete SAKPINAR tarafından bestelenen “MEHMETÇİK ORATORYOSU” nun Dünya Prömierinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu eşliğinde tenor soloyu söyledi.

2008 yılının nisan ayında kemençe sanatçısı Derya TÜRKAN’ın, besteci ve orkestra şefi Oğuzhan BALCI yönetimindeki Orkestra İstanbul eşliğinde verdiği solo konsere Konuk Sanatçı olarak davet edildi ve Tofik GULİEV’in “AKŞAM MAHNISI” adlı eserini Derya TÜRKAN ‘la seslendirdi

2009 yılında İSTANBUL Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü prodüksyonu olan DİE OPERNPROBE adlı oyunda Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdüresi Aytaç MANİZADE ‘ye Reji Asistanlığı yaptı.

2009 yılı haziran ayında yılında İSTANBUL Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü ‘nden başarıyla mezun oldu.

2010 yılından itibaren “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası” , “Bakırköy Belediyesi Oda Orkestrası” , “İstanbul Akademik Türk Müziği Beşlisi” , “Gülnihal Oda Orkestrası” ve daha bir çok toplulukla çeşitli konserler verdi. Birçok özel organizasyonda koro şefliği gorevinde bulundu.

2014-2016 yılları arasında Tan Sağtürk Akademi Müzik Bölümü’nde müzik koordinatörlüğü görevinde bulundu.

Halen Hacettepe Üniversiytesi Gitar Orkestrası’nın solistliğini yapan sanatçı, Türk ve Azeri Halk Müzikleri üzerine çalışmalarını devam ettirmekte ve bu içerikte bir solo albüm hazırlamaktadır

Bu seneler içerisinde;

Opera Sanatçısı tenor Erol URAS,
Opera Sanatçısı tenor Efe KIŞLALI,
Opera Sanatçısı Bariton Melih TEPRETMEZ ve
Ünlü Şan Pedagogu Roman WERLİNSKİ’yle çalışma fırsatı buldu.