İlk aşamalarda çocuğunuz çalışırken onun yanında kalın. Onu dinlemek konsantre olmasına yardımcı olmak ona yapacağınız en büyük iyiliktir.Öğretmeninin, çocuğunuzun çalışma kitabının üzerine yazdığı notları inceleyin. Bu hem sizin için hem de çocuğunuz için yararlı olacaktır.Çocuğun enstrümanını çaldığı yerin sessiz olmasına ve çalışmasının bölünmemesine dikkat edin.Çocuğunuzun ikinci öğretmeni olmaya çalışmayın. Bir ebeveyn olarak sizin göreviniz “öğretmek” değil “desteklemek” tir.

Çocuğunuzun enstrüman çalmaya başladığı ilk zamanlarında onunla alay etmeyin, ailenin diğer fertlerinin de böyle davranmasına izin vermeyin. Bir kere keman, trombon ve fagot gibi enstrümanların ilk evrelerde çıkardıkları seslere alışmanız gerektiğine karar verirseniz devam edin çünkü unutmayın ki her şey zamanla gelişir.

Acele edip pahalı bir enstrüman almayın.

Öğretmenine danışmadan, çocuğunuz için uygun olmayan, aşırı pahalı veya çok ucuz enstrümanları almayın. Çünkü ancak öğretmeni çocuğunuz için en uygun enstrümana karar verebilir.Çocukların çalışmalarını değerlendirirken eleştirel bir gözle yaklaşmayın. Başarı ve çabalarını kutlayın, onları yüreklendirin.

 Çocuğunuz bir enstrüman öğrenirken ona yardımcı olmanız için “müzisyen” olmanız gerekmez. ABRSM’nin baş müfettişlerinden ve deneyimli piyano öğretmeni Clara Taylor “Ebeveynlerin kendilerinin müzisyen olması kesinlikle önemli değildir. Ama bir ailenin yapabileceği en kötü şey evde çocuğa “öğretmen” gibi davranmalarıdır.”Herkes enstrüman üzerinde birkaç nota öğrenebilir ama, bize öğretilen şudur,”Başarıya ulaşmanın yolu düzenli çalışmadan geçer”. Bu doğru. Çocuğunuz ne kadar yetenekli olursa olsun, çalışmadan kendini geliştiremez.

Günlük çalışma sürelerine “düzenli” bir şekilde uymalarına dikkat göstererek ve onları çalışmaya teşvik ederek çocuğunuzun sanatsal gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir