Müziğe küçük yaşlarda org çalarak, daha sonra gitar ve bağlama eğitimleri alarak başlayan Emre Yalçın, lise yıllarında kurmuş olduğu rock grubuyla gitarist ve vokal olarak okul şenliklerinde konserler vermiş,  birçok grupta gitarist, vokalist ve klavyeci olarak yer almıştır.

2008 yılında kazanmış olduğu Atılım Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünü müziğe olan tutkusundan dolayı 2009 yılında bırakmıştır ve konservatuar sınavlarına girmiştir. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı ‘’opera-koro’’ bölümünü ve Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı ‘’opera –şan’’ bölümünü kazanmış, dönemin eğitim kadrosundan dolayı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı ‘’opera-şan’’ bölümünü tercih etmiştir.

2009 yılında 2.likle ve dönemin en yüksek bursu olan %25 burs ile kazandığı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda şan çalışmalarını Prof. Mustafa Yurdakul ve Erdem Baydar ile, piyano çalışmalarını Sevinç Keser Varol ile, korrepetisyon ve müzikalite çalışmalarını Yrd. Doç. Dr. Kaan Yüksel ile tamamlamıştır. Eğitimi boyunca Fügen Yiğitgil ve Johann Botka ile ensemble çalışmaları, Edip Arman ile lied-oratoryo yorumu çalışmaları, Prof. Ali Sevgi ile armoni çalışmaları ve Doç. Dr. Murat Yakın ile solfej çalışmaları yapmıştır. Okulda her dönem aktif olarak solo, lied , ensemble ve sahne konserlerinde yer almıştır.

2013 yılında 3.49 genel not ortalamasıyla bölüm 1. olarak mezun olmuştur. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ‘’ Performans’’ bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.2014-2015 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli mezun sanatçı ‘’Kösem Sultan ‘’ adlı oyunda koristlik ve oyunculuk yapmıştır.