Çok iyi şarkı söylemek ya da mutlaka bir enstrüman çalmak zorunda değilsiniz, müzik dinlemek hem çocuğunuzu neşelendirir hem de sizi…

Eskiden iyi bir müzik eğitimi almak, “müzikten anlamak” için gerekliydi ve bu da “erdemli” bir insan olmak açısından önem taşırdı. Böyle bir sonuca yönelik eğitimde izlenen yol, iyi bir müzik dinleyicisi olmak değil; bizzat müzik yapmak, çalmak ya da söylemekti. Müziğin insanda olumlu ve yapıcı etkilerinin ancak bu yolla ortaya çıkarıldığına ve bunun da çocukluktan başladığına inanılıyordu. Tabii ki, öğretilmek istenen müzik, çocuklara prestij sağlayacak olan klasik müzikti. Klasik müziğin hatta klasik müzikle özleştirilen piyano, keman gibi çalgıların prestij sağlayıcı gücü bugün de sürüyor. Yalnızca Avrupa’da değil, Klasik Batı Müziği’nin yaygınlaştığı Avrupa dışı ülkelerde de pek çok anne-baba, çocuklarının böyle bir prestiji küçük yaşta kazanmalarını istiyor. Ama modern insan artık prestijden çok, müzikten nasıl yararlanabileceğini de düşünüyor.

Müziğin insan beyninin gelişmesinde herhangi bir katkısı olabilir mi? Çocuklarımıza

Çocuğunuza Müzik Dinletin

küçük yaşlarda verdiğimiz müzik eğitimiyle, onların daha başarılı olmalarını sağlayabilir miyiz?

Bu işe yarayacak müzik eğitimi nasıl olmalı?

Müzik dinlemek mi, yoksa müzik yapmak mı daha önemli ve faydalı?

Son yıllarda yapılan araştırmalar; insanların müzik yapmaktan çok, müzik dinlemeye yöneldiğini ve bunu da yine belli yararlar sağlamak için yaptığını ortaya koyuyor.

Bu yıl ABD’de yapılan bir araştırma, yetişkinlerin çoğunlukla, müziği “stres giderici” olarak kullandığını söylüyor. Oysa gelişmiş ülkelerdeki yetişkinlerin, çocukları için bugün düşündükleri müzik eğitimi, başka işlere de yarıyor. Çünkü, müzik dinlemenin beyin gelişimine yararlı olduğu düşüncesine dayalı deneysel araştırmalar, son yıllarda giderek çoğalıyor. Örneğin; üç yaşın altında Mozart dinlemeye başlayan çocukların, yaşıtlarına göre daha zeki oldukları iddiası, bu araştırmaların sonucu… “Neden Mozart?” sorusuna verilen yanıt ise şöyle: “Çünkü Bach’ın müziği bebekler için fazla matematiksel, Beethoven ise çok karışık. Mozart’ın müziği yapı olarak daha duru ve açık.

Mozart etkisinden ciddi şekilde etkilenen insanlar hiç de az değil. Örneğin; ABD’de Georgia Eyaleti’nin Valisi, “Mozart Etkisi” projesini öyle önemsemiş ki, eyaletteki her hamile kadına bir Mozart CD’si armağan etmeye başlamış…  Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise, 12 yaşından önce, en az altı yıl müzik eğitimi almış çocuklar ile hiç müzik eğitimi almamış çocuklar arasında yapılan karşılaştırmalara dayanıyor. Alınan sonuçlara göre, müzik eğitimi alanların kelime dağarcıklarının kesinlikle çok daha fazla gelişmiş olduğu saptanmış.

Kısacası bu araştırmalar, modern insanın yaşamında müzik dinlemenin ve müzik eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ispatlamış durumda. Müzik yapmanın mı, yoksa müzik dinlemenin mi daha etkili olduğu ise önümüzdeki yüzyılda da tartışılmaya devam edecek. Ama ister müziği icra edelim ister sadece dinleyelim, seçici olmak kaydıyla…

Seçim sizin! Çocuğa, küçük yaşlarda verilen müzik eğitimi, seçici olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza müzik dinletin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir