Bale sanatının kendisine özgü terimleri vardır. Sanatı daha iyi tanımak için bilinmesi gerekli olan başlıca terimler şunlardır :

Arabesk — Bir seri hareketlerden kurulu poz. Dans eden tek bacak üzerindedir. Beş şekilde yapılır. Her şekil kolların durumu ve bacağı uzatma mesafesine göre değişkenlik gösterir.

Attitude (atitüd) — Dans edenin tek bacak üzerinde gövdesini dik tutması. Diğer bacak kıvrılmış durumdadır, diz mümkün olduğu kadar yukarıda olmalıdır.

Ballerina (balerin). — Bale grubunda dans eden kadın sanatçı.

Ballet d’action (bale daksiyon) — Belli başlı bir konu içeren bale eseri.

Barre (bar). — Bale öğrencileri ve sanatçıların çalıştıkları stüdyonun duvarını çevreleyen, yerden ortalama bir metre yükseklikte tahta veya metal tutamak. Çalışmalar genellikle bara tutunarak yapılır.

Baterie (batri). — Dans edenin havaya sıçradıktan sonra ayaklarını mümkün olan çabuklukla birbirine vurması.

Koreografi. — Bir balede hareketlerin, dansların planlanması, müziğin ritmine uyarlanmasıdır. Bale sanatında koreograf tiyatro sanatında oyun yazarının karşılığıdır.

Corps de Ballet (kordöbale). — Bir temsilde solist dans edenlerin dışındaki bütün grup anlamındadır.

Elévation (elevasyon). — Dans edenin değişik hareketler yaparak havaya yükselmesi.

Fouetté (fuete). — Bir bacak yerdeyken diğer bacağın hızla kalkıp inmesi, aynı anda dans edenin tek bacakla sıçradıktan sonra öteki bacağı üzerine inmesi.

Pas (pa). — Solo dans.

Pas de deux (padödö). — İki sanatçı, genel olarak bir balerin ile bir balet tarafından gerçekleştirilen dans bölümü. Klasik balenin en önemli unsurları arasındadır. Çift, dansa beraber başlar, önce balerin ayrılarak kendi varyasyonlarını, sonra balet kendi varyasyonlarını yapar, tekrar birleşerek danslarını bitirirler.

Pointé (puante). — Ayak parmakları üzerinde dans etmek. Dans edenler rahat «pointé» yapabilmek İçin özel olarak yapılmış bir patik giyerler.

Tutu (tütü). — Klasik balede balerinlerin giydiği çok kısa etekli kostüm.

Bunlar da İlginizi Çekebilir