Nilder Atalay

nilder_atalay1993 Ankara doğumlu Nilder Atalay, ilk ve orta öğretimini Ülkü Akın İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra gitar ve şan dersleri alarak Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni başarıyla kazandı (2007-2011). Bu dönem boyunca ana enstrüman olarak Viyolonsel ve bunun yanı sıra ikinci enstrüman olarak ise Piyano eğitimi aldı. Şehir içi ve şehir dışında çeşitli festivallere katılarak konserler verdi. Lise eğitiminin son yıllarında, Ankara Devlet Opera ve Bale solist sanatçılarından Cumhur Böler, Serkan Kocadere ve Şule Köken’den Şan eğitimi aldı. 2012 yılında “Filli Boya Reklam Müziği Şarkı Yarışması”nda birinci oldu.

        2012 yılında Gazi Üniversitesi’nin Müzik Öğretmenliği bölümünü iyi bir dereceyle kazandı ve Viyolonsel çalışmalarına Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçılarından Şinasi Çilden ve Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Şebnem Yıldırım Orhan ile devam etti. Lisans eğitiminin son iki yılını ana branş Şan olarak tamamladı ve şan eğitimini Dr. Özge Çongur Yeşilkaya’dan aldı. Bu dört yıllık eğitim döneminde aralıksız olarak devam eden Piyano çalışmalarını ise Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Selmin Tufan ile sürdürdü. Solo, oda müziği ve koro konserlerinde yer aldı. Lisans  eğitimi boyunca pek çok koro topluluklarının üyesi oldu ve bu topluluklarla yurt içi ve yurt dışında pek çok konser ve festivallere katıldı. 2015 yılında Almanya’nın Magdeburg şehrinde düzenlenen “Avrupa Koro Oyunları”nda, üyesi olduğu Türksoy Oda Korosu ile üç dalda altın madalya kazanarak ülkemizi temsil etti. Bunların yanı sıra çeşitli pek çok müzik workshopları ve çalıştaylara, kişisel gelişim ve Orff-Schulwerk seminerlerine katıldı.
         2016 yılında Lisans eğitimini tamamlayan Atalay, aynı yıl Yüksek Lisans’ı kazanarak halen, Şan çalışmalarına Prof. Ayşe Meral Töreyn ile Piyano çalışmalarına ise Prof. Selmin Tufan ile devam etmekte ve aynı zamanda Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları’nda Piyano derslerine girmektedir.