Hakkımızda

 ÖĞRENCİ ORKESTRASI KONSERLERİMİZ VE BALE GÖSTERİLERİMİZDEN GÖRÜNTÜLER

         

HAYAL SAHNESİ 

 

Hobi olarak sanat eğitimi almak isteyen öğrencileri yetiştirmenin yanı sıra kendisini müzik, gösteri veya sahne sanatlarının herhangi bir dalında yetiştirmek isteyenlerin ilk uğrak yeri Hayal Sahnesi… Konservatuvarlara, tiyatro okullarına, profesyonel dans gruplarına, uluslararası müzik ve bale yarışmalarına ve yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okullara öğrenci hazırlayan bir kurum; çocuklar başta olmak üzere sanatla yoğrulmak isteyen her yaştan insana koçluk yapan bir danışmanlık merkezi, profesyonel bir yoldaş…

    

T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Emek, Ümitköy, Kavaklıdere ve Batıkent’te 4 ayrı şubesi bulunmakta olan Hayal Sahnesi, aynı zamanda “London College of Music”in Ankara ve iç anadolu bölgesindeki  tek yetkili eğitim ve sınav merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Dört şubesinde toplam 1400 metrekare alanda  34 Müzik Sınıfı ve 6 Bale Salonu ile Ankara’nın en büyük sanat okulu olma özelliğini taşıyan Hayal Sahnesi’nin Müzik bölümünde tüm enstrüman derslerinin yanı sıra solfej, konservatuvara hazırlık, şan dersleri; Dans bölümünde klasik bale, modern dans, hip-hop, jazz dans, pilates ve yoga; Tiyatro bölümünde ise çocuklar için yaratıcı ve eğitici drama, yetişkinler için oyunculuk ve diksiyon ile ilgili eğitimler verilmekte, aynı zamanda öğrencilerin sahne üzerinde performans göstermeleri sağlanarak onların bu deneyimi ve heyecanı yaşaması hedeflenmektedir.

Devlet Opera vbölümlerimize Balesi, Devlet Tiyatrosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Konservatuarları ve Müzik Fakültelerinde öğretim üyesi olan sanatçılardan oluşan toplam 67 Kişilik Eğitmen Kadrosu ile çağdaş bir sanat merkezi olan Hayal Sahnesi’nde kurucuları başta olmak üzere eğitmenlerinin çoğunluğu aktif olarak sanat yaşantılarına sahne üstünde devam etmektedirler. Böylece profesyonel yaşantının getirdiği deneyimleri öğrencileriyle paylaşarak, onların eğitim süreçlerinde bir fark yaratılması amaçlanmaktadır.

Hayal Sahnesi Bünyesindeki Topluluklar:

 

2008 yılının Şubat ayında ‘Hayal Dans Topluluğu’ olarak Viyana’da gerçekleşen ‘Kahveciler Balosu’nda Türkiye’yi temsil ederek Volkan ERSOY’un hazırladığı Mozart’ın ‘Rondo Alla Turca’ koreografisini sahnelemiş ve büyük beğeni toplamıştır.

2009 yılında ‘Hayal Sahnesi Dans Tiyatrosu’ olarak Polonya’nın Legnica şehrinde ikincisi yapılan ‘City’ festivaline davet edilerek Can ATİLLA’nın müziği, Kemal BAŞAR’ın rejisi ve Volkan ERSOY’ un koreografisi ile ‘Aşkı Hürrem’ adlı eser sahnelenmiştir.

2010 yılında ‘Hayal Sahnesi Solistleri Orkestrası’  Resim Heykel Müzesi Operet Sahnesi’nde bir dünya prömiyeri konseri gerçekleştirmiştir.

Her yıl gerçekleştirdiğimiz ‘Hayalden Gerçeğe’ adlı Bale ve Müzik Gösterileri; öğrencilerimiz ve eğitmenlerimizden oluşan orkestra ve koromuzla gerçekleştirdiğimiz ‘Yeni Yıl Konserleri’ ile öğrencilerimizi sahneye çıkarma ve onları bu büyülü dünya ile buluşturma düşüncesinden hareketle etkinliklerimize kesintisiz devam etmekteyiz.

Bizler biliyoruz ki çocukların, gençlerin birer sanatçı adayı olarak yetişmesi, hayallerinin gerçekleşmesi kadar, aydınlık bir neslin temsilcileri olmalarında da başlıca etkendir.

Hayallerinizi birlikte gerçekleştirelim…