Berrak Seçkin

berrak_seckin   1987 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Samsun’da tamamlamıştır. İlk müzik çalışmalarına TRT sanatçısı olan  Serap Kuzey’in teşviki ile 6 yaşında Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Çocuk Korosu ile başlamıştır.Buradaki 8 yıllık eğitimi boyunca TRT ses ve saz sanatçısı Canan Sezgin Geylan, Muhterem Sezgin ve Dr. Mehmet Halis Korur ile çalışmış ve birçok konserde solo görevini üstlenmiştir. 10 yaşında şef Ferruh Kuzey yönetimindeki Ankara Sağlık Bakanlığı  Korosu konserinde misafir çocuk solist olarak yer almıştır.

   Müzik çalışmalarına daha sonra Tülay Ülkü ile solfej dersleri alarak devam etmiş ve Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi sınavlarına hazırlanmaya başlamıştır.2003 yılında Samsun Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ni kazanmış ve buradaki 4 yıllık eğitimi boyunca keman, piyano, koro, müziksel işitme -okuma ve orkestra alan derslerinde eğitim görmüştür.Lise öğreniminin yanında Kültür Bakanlığı Çok Sesli Çocuk Korosu şefi Aynur Özgür ile koro çalışmalarına katılmış ve çocuk korosuna ve solfej eğitiminde yardımcı olmuştur.

   2006 yılında Orfeon Oda Korosu sanatçısı ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bilgen Özcan ile şan derslerine başlamıştır. Aynı yıl sınavlarına girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümü Koro Ana sanat Dalı’ nı kazanmış ve 4 yıllık konservatuvar eğitimine devam etmiştir. Konservatuvar eğitimi boyunca Dilruba Amanullaeva ve Prof.Mustafa Apaydın ile koro ve koro şefliği, Yuming Bozkuş ile piyano, Feridun Büyükaksoy ile keman, Doç.Dr.Hasan Yener ile şan, sahne bilgisi, ses eğitim ve öğretim teknikleri, Devlet Tiyatroları sanatçısı Gülgün Kutlu ile diksiyon-artikülasyon ve mimik-rol, İvan Çelak ile solfej, İsmail Sezen ile armoni, Arda Erdem ile kontrpuan, Nedim Yıldız ile prozodi ve Türk müziği çok seslendirilmesi, Hande Orhan ile opera ve müzik tarihi, Dilruba Amanullaeva ile partisyon okuma-çalma, Prof.Dr. Gürsel Dursun ile sesin oluşumu ve korunması, Hepşen Okan, Güler Demirova Györffy ile eşlik dersleri çalışmalarını sürdürmüş ve belli bir dönem Samsun Devlet Opera ve Bale sanatçısı soprano Seda Ortaç ile de çalışmıştır.

   Konservatuvar eğitimi boyunca da Ankara Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu sanat etkinliklerinde görev almıştır. Yine aynı zamanda Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın tüm konserlerinde yer almış hem Ankara hem de şehir dışında yapılan tüm konserlerde korist olarak görevini sürdürmüştür.Her yıl Ankara ve Mersin’de düzenlenen Türkiye Polifonik Korolar Şenliği’ne katılmış ve üniversite son sınıfta başkanlığını yaptığı ve aynı zamanda yönettiği Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Staj Korosu ile birlikte bu şenliğe katılmış ve DİKSİYON -ARTİKÜLASYON ANLAŞILIRLIK  ödülünü almaya hak kazanmışlardır.

   Aynı yıl T.S.K Armoni Mızıkası Komutanlığı Orkestrası şefleri Albay Halil Aşık ve Binbaşı Kıvanç Tepe ile hem Ankara içindeki birçok konserde hemde Denizli’de yapılan konserlerde korist olarak görev almıştır.

   2010 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlayan Berrak Seçkin TRT Radyo Sanatçısı Sedat OYTUN ile “nazariyat ve eser yorumlama” çalışmalarına halen devam etmektedir.

6 yıldır TC M.E.B Hayal Sahnesi Sanat Kursu’nda  piyano-keman ve şan öğretmenliğinin yanı sıra idarecilik görevini sürdürmektedir.